Тинктура од алкохол и лук: Ги чисти крвните садови, го намалува холестеролот, го ослободува организмот од паразити!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Докажано е дека лукот помага при слабеење и е моќен агент за превенција од рак!

Тинктурата на алкохол и лук ќе помогне да се ослободите од паразитите во телото, да ги подмладите и исчистите крвните садови, да се ослободите од вишокот холестерол и да го забрзате метаболизмот!

Состојки:

  • 200 гр алкохол, ракија
  • 200 гр излупен и мелен лук

Подготовка:

- Advertisement -

Пред да го измелете лукот, извадете го јадрото доколку го има, обично кај постар лук бидејќи старото јадро од лук може да има лошо влијание врз функционирањето на гастроинтестиналниот тракт.

Посипете ја мелената мешавина од лук со алкохол. Оставете ја смесата да отстои 10-тина дена, па процедете ја, преку газа, и чувајте ја во стаклено шише или тегла, на темно место.

Како да ја користите!?

Разредете 10 капки тинктура од лук во 5 лажици ладно млеко. Пијте од овој здравствен еликсир 20 минути пред оброк. Треба да го направите ова 2 пати на ден за 2 недели, а потоа да паузирате 2 недели и повторно да го повторите двонеделниот курс. Ефектот е неверојатен!

За една недела, има подобрување во дигестивните процеси – нема тежина во стомакот после јадење. Слабеење е можно! Како резултат на чистење на крвните садови, хроничните главоболки ќе бидат ублажени или исчезнати, а спиењето исто така ќе се нормализира. Внесувањето на тинктура од лук позитивно влијае и на состојбата на кожата, се обновува многу побрзо, изгледа посвежо и недостатоците исчезнуваат!

Нема контраиндикација за земање на овој лек. Разредена во млеко, тинктурата на лукот е целосно безбедна за стомакот. Овој рецепт за тинктура од лук е вистинско богатство.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!