Тиквички на скара со лук во тегла: Зимска салата каква што досега не сте пробале!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Искористете ги тиквичките и направете одлична салата која ќе ви трае цела зима.

Веќе знаете дека тиквичките се многу прилагодлив зеленчук кој може да се подготви на различни начини. Тиквички на скара со лук, со малку масло, се јадат како салата, прилог за разни специјалитети од месо, одлични со плескавици и на сендвич со парче сирење. Тие се малку поразлични од маринираните тиквички, но подеднакво вкусни за сите нивни љубители.

Состојки:

- Advertisement -

(за две тегли од 1 кг)

  • 2 кг тиквички
  • 1 главица лук
  • половина китка листови од магдонос
  • околу 80 мл масло (маслиново или сончогледово)
  • 1,5 лажички сол
  • 1 лажица јаболков оцет
  • малку (околу 100 g) сечкана црвена пиперка (лута или слатка)
  • топла вода само за да ги наполните теглите
  • две тегли
  • вода

Подготовка:

Тиквичките измијте ги, ако се постари, излупете ги и извадете ги семките. Младите не мора да ги лупите. Се сече на тенки листови. Загрејте ја тавата, ставете две лажици масло, малку посолете ги тиквичките (не ја употребувајте целата сол наведена) и малку исцедете ги. Печете ги на скара или во грил тава.

Во сад измешајте ги тиквичките печени на скара, сечканиот лук и магдоносот, оцетот, солта и две лажици масло. Готовиот прилог за салата ставете го во тегли, полијте го со топла вода и цврсто затворете со соодветен капак.

Ставете ги теглите во тенџере со крпа на дното, истурете малку вода и варете околу 30 минути. Извадете ги врелите тегли од тенџерето и превртете ги наопаку, претходно затегнете ги капаците уште малку. Оставете целосно да се излади, свртете ги нормално и чувајте ги на ладно и темно место.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!