Тиквички и пилешко: Ручек за целото семејство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Зајакнете го телото и душата и подгответе го ова прекрасно јадење за вашето семејство.

Состојки:

 • 1 голем кромид
 • 2 зелени пиперки
 • 2 моркови
 • 1 мала глава карфиол
 • 500 гр пилешко
 • 2 компири
 • 1 домат
 • масло, бибер, сол, сушен пипер
 • 200 гр павлака
 • 2 јајца
 • 100 мл јогурт
 • лист од магдонос

Подготовка:

Во масло испржете сецкан кромид, рендан морков и сечкана пиперка. Динстајте ги сите и додадете карфиол. Изрендајте ги тиквичките, посолете и исцедете ја течноста кога ќе постојат некое време.

- Advertisement -

Додадете тиквички на пржениот кромид и испржете сe заедно кратко време. Додадете зачинета пиперка, бибер, сол. Исечете ги компирите на парчиња. Подмачкајте ја тавата и наредете половина од компирите на дното. Ставете ја смесата од зеленчук која ја пропрживте, а одозгора остатокот од компирот.

Јајцата изматете ги со киселата павлака, додадете го јогуртот и прелијте го јадењето одозгора. Посолете го месото и премачкајте со масло и малку сув пипер. Наредете го преку компирите. Печете на 200 степени Ц околу еден час, можеби и повеќе … убаво да зарумени. Послужете топло.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!