ТИКВИЧКИ И МЕСО: КЕТО храна – Јадење за диеталци, дијабетичари!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Чорбата што ја правиме од зеленчук и месо е секогаш дозволена во секоја диета или исхрана.

Ниските јаглехидрати значи намалено количество јаглехидрати. Количината на месо варира од 80 до 150 g по оброк. Ова јадење има многу мал дел од дозволените јаглехидрати, оние здравите и затоа е едно од јадењата што секој може да ги подготви. Излегуваат 4 оброци од оваа мерка, а вие прилагодете ги мерките на себе. Истото јадење можете да го направите со сечкана пиперка или кој било дозволен зеленчук.

Состојки:

  • 300 – 450 гр дозволено мелено месо
  • 2 средни главици кромид
  • 1 кг тиквички
  • сол и бибер
  • 4 средни домати

Подготовка:

Кромидот ситно исечкајте го, истурете 2 чаши вода и оставете да зоврие. Гответе додека да омекне кромидот, доколку е потребно одвреме-навреме да се додава топла вода, за да не се прекине процесот на готвење. Гответе околу 20 минути, додека не испари водата и кога ќе се притисне кромидот да биде мек.

- Advertisement -

Потоа додадете мелено месо, повторно прелијте со вода и продолжете со готвењето. Додека месото се готви, исчистете ги тиквичките и исечете ги на коцки. Додадете тиквички во месото, по потреба прелијте со топла вода, да киснат.

Отстранете ги нечистотиите од доматот и сомелете го. Додадете ги мелените домати во шерпата во која се е сварено. Сè ќе биде малку поретко, но со вриење и испарување на водата се ќе се регулира само по себе. Количината на вода ја одредувате сами, во зависност од тоа дали ви се допаѓа погуста или поретка чорба.

Секогаш е подобро да имате помалку вода, а потоа да додадете малку отколку да имате премногу и мора да готвите подолго. На крајот додадете бибер по вкус. Промешајте сè, оставете минута, две и пробајте. Ако сакате уште неколку зачини, слободно додадете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!