Тигар земички: Лесна подготовка на испукани земички!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусни земички кои можете да ги користите како подлога за некој вкусен намаз.

Состојки:

Тесто:

 • 1/2 кг брашно
 • 1 вреќичка сув квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 60 мл топла вода
 • 230 мл топло млеко
 • 1 лажица масло
 • 1,5 лажичка сол

За обложување:

 • 1 вреќичка сув квасец
 • 180 мл млака вода
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка масло
 • 1/4 лажиче сол
 • 180 гр оризово брашно

Подготовка:

- Advertisement -

Од состојките за тестото замесете мазно тесто – со рака или со миксер. Оставете во покриен сад да стаса околу половина час. Измешајте ги состојките за облогата, а потоа оставете ги 15-20 минути, додека не станат пенливи.

Поделете го подигнатото тесто на 6 дела, а потоа секој дел обликувајте го во топче, кое треба да биде малку срамнето со дланката. Оформените топчиња наредете ги во плех обложен со хартија за печење. Секое топче премачкајте го со мешавина за обложување во многу дебел слој. Оставете ги да стасаат 15-20 минути.

Печете во загреана рерна на 200 степени 30 минути, или додека кората не порумени. Тестото може да се подели на повеќе топчиња, но тогаш треба да го прилагодите времето за печење. Печете 8 топчиња околу 25 минути и 10 околу 20 минути. Во секој случај, погрижете се да добиете златно-кафеава обвивка.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!