Тетовско тавче: Традиционален македонски специјалитет од 4 вида месо!

Вреди да се проба:

ПИПЕРКИ СО ЛУК: Зимница што треба да ја има секоја куќа!

Киселите салати се еден од најдобрите оксиданти, затоа не заборавајте да чувате пиперки во лук, извор на сите витамини. Состојки: 5 кг црвен пипер 2...

Вкусна и брза СЛАДОЛЕД ТОРТА: Идеална за освежување во летните горештини!

Ќе се изненадите од овој лесен вкус во кој се ужива. Состојки: 500 мл слатка павлака 500 мл кисела павлака 150 г шеќер 160 г...

Ова се највкусните брзи сендвичи: Појадок или вечера за само 10 минути!

Многу вкусни лепчиња, кои се приготвуваат за многу кратко време. Состојки: 150 г рендан кашкавал 150 г шунка сечена на коцки 2 тријаголници топено сирење...

Вкусно и ефтино јадење на многу едноставен начин – Печено ПИЛЕШКО ВО СОС!

Ова е едно убаво и вкусно јадење, кое се приготвува едноставно, од многу малку состојки, а се добива врвен специјалитет. Состојки: 1 кг пилешко месо...

Само за вистински гурмани.

Состојки:

 • 400 грама свинско филе
 • 6 зелени свежи пиперки
 • 2 црвени пиперки
 • 250 грама бифтек од говедско месо
 • 1 домат
 • 200 грама мешано мелено месо
 • 1 кромид
 • 200 грама јунешко дробче
 • 4 чешниња лук
 • 200 милилитри кисела павлака
 • 1 јајце
 • магдонос
 • лисја од целер
 • 1 пилешка и 1 говедска коцка за супа
 • лажичка мешавина од зачини
 • масло
 • сол
 • мелен црн пипер

Подготовка:

На скара испечете ги сие видови на месо,парче свинско и говедско, јунешкото дробче и посолени и забиберени топчиња од мелено месо. На загреано масло пропржете ситно исечен кромид.

Кога ќе омекне, додадете црвен пипер, домат, сецкан лук, магдонос, целер, зачинете со мешавина од зачини и додадете го прженото месо. Додадете сол, бибер и истурете ја претходно зготвената супа.

- Advertisement -

Потоа пренесете ја содржината на јадењето во сад за печење. Печете 1 час на 200 степени. Измешајте жолчка од јајце и кисела павлака, а потоа додајте во садот. Вратете се во рерна и печете уште 15 минути. Послужете го јадењето и украсете со гранчиња магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Сок од киви: Го подобрува видот, кожата, косата, и помага при губење на тежината!

Ова овошје има долга традиција, од лисјата се прави чај, додека од овошјето обично се прават сокови, сирупи, џемови, слатки, ракија, ликер, а потоа...

КРЕМАСТА ПАСТА СО ПИЛЕШКО: Идеален летен ручек подготвен за половина час!

Брзо и вкусно. Пилешко и тестенини - ветувачка комбинација. Состојки: 2 стека пилешки гради 300 гр шери домати 200 гр фета сирење 2 чешниња лук ...

Колач со лешници: Чоколадно лудило од десерт!

Мора да го пробате ова! Состојки за кора: 9 белки од јајца 200 гр шеќер 1 жолчка 1 лажица брашно 1 лажица какао 150 гр...

Дали сте пробале ЧОКОЛАДНИ ПУКАНКИ: Еве како да ги подготвите за вашето друштво вечерва!

Слатките пуканки се полн погодок! Досега веројатно сте пробале пуканки со разни додатоци, путер, лути пиперки, пилешки зачини или многу други солени додатоци за...

Домашен сок од јагоди: Рецепт и лековити својства!

Одличен освежувачки сок кој во исто време има и лековити својства. Состојки: 3 килограми јагоди 5 литри вода 600 грама шеќер 3 лимонтуси Подготовка: За да го...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!