Тетовско тавче – Традиционален македонски специјалитет од 4 видови месо што мора да го пробате!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Тетовското тавче е познат традиционален македонски специјалитет со фантастичен вкус кој ве остава без зборови.

Ова јадење најдобро е придружено со чаша квалитетен каберне совињон, црвено вино кое совршено ќе ја избалансира оваа количина различно месо.

Состојки:

 • 400 грама свинска кремадела,
 • 250 грама говедски бифтек,
 • 200 грама мелено месо,
 • 200 грама телешки црн црн дроб,
 • 6 зелени свежи пиперки,
 • 2 црвени суви пиперки,
 • 1 домат,
 • 1 главица кромид,
 • 4 чешниња лук
 • 200 мл павлака,
 • 1 јајце,
 • магдонос,
 • ливчиња целер,
 • 1 коцка за супа од пилешко месо и 1 коцка супа од говедско месо,
 • 1 лажичка мешавина од зачини,
 • масло,
 • сол,
 • мелен црн пипер

Подготовка:

Најпрво на скара се пече сето месо. Се пече свинската кременадла, говедското месо, телешкиот црн дроб и посолени и забиберени топчиња од мелено месо.

- Advertisement -

На загреано масло во тава, на умерен оган пропржете ситно сечкан кромид. Кога ќе омекне, додадете ситно сецкани парчиња зелен и црвен пипер, домат, сечкан лук, магдонос, целер, зачинете со мешавина од зачини и додадете го пропрженото месо.

Потоа зачинете со сол и бибер и во тавата додадете ја претходно сварената супа од две коцки.

Истурете ја содржината во земјен сад за печење и печете 1 час на 200 степени.

Во меѓувреме измешајте ги јајцето и павлаката, после еден час печење додајте ги во земјениот сад. Вратете го садот во рерна и печете уште 15 минути.

Послужете во сад и украсете со гранчиња француски магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!