Тесто за пица за замрзнувач: Вака ќе имате спремно тесто за пица во секое време!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Само извадете го тестото од замрзнувач, наредете ги состојките и печете.

Побрзо и повкусно здравје. Лесен рецепт за тесто за пица од кој че имате цело време во замрзнувачот.

Состојки:

  • 500 гр брашно
  • 300 мл вода
  • 1 кесичка сув квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 2 лажички сол
  • 50 гр путер

Подготовка:

- Advertisement -

Брашното посипете го со сув квасец, шеќер и сол, па измешајте сè. Растопете го путерот на ниска температура и малку изладете го. Замесете тесто со додавање вода и стопен путер во брашното.

Ставете го тестото на набрашнета површина, додадете малку брашно и замесете тесто што не се лепи за раце. Покријте со крпа и оставете на топло место еден час.

Размесете го тестото уште еднаш и поделете го на четири еднакви делови. Со сукало расукајте ги топчињата во тенки кругови со дијаметар од 25-30 см. Направете ги круговите со големина како тавата во која подоцна ќе ја печете пицата. Подготвеното тесто завиткајте го во проѕирна фолија секое.

Наредете ги едно врз друго во голем пластичен плех и чувајте ги во замрзнувач.
Кога тестото ќе се замрзне, подлогата може лесно да се отстрани за да не пречи во замрзнувачот. Кога ќе решите да направите пица, замрзнатото тесто ставете го во подмачкана тава, наредете го филот по желба и печете 10 минути во загреана рерна на 250 степени.

ЗАБЕЛЕШКА: Замрзнатото тесто треба да се користи во рок од три месеци.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!