ТЕСТЕНИНИ СО СПАНАЌ И СИРЕЊЕ: Без сечкање, ставете ги директно од пакувањето во тавчето и печете!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Најлесен рецепт за тестенини со спанаќ и крем сирење.

Доколку ја сакате италијанската кујна, овој рецепт ќе ве воодушеви. Италијанците се познати по вкусната храна која лесно и брзо се подготвува, како што се лазањите или пицата, како и познатото болоњезе, но ова сега е најлесното досега. Состојките директно од пакувањето сипете ги во тавчето и ставете го да се пече. Кога сте многу гладни и немате време за подготовка, ова јадење ќе биде полн погодок.

- Advertisement -

Поради својата едноставност и фантастичниот вкус, видеото е популарно на социјалната мрежа TikTok каде има над 4 милиони прегледи.

Состојки:

  • 300 гр тестенини
  • 1 пакување крем сирење
  • 400 гр замрзнат спанаќ
  • 1/2 кромид
  • 2 чешниња лук
  • малку пармезан
  • 125 мл павлака за готвење
  • 1 шолја вода
  • тврдо сирење по желба

Подготовка:

Во касеролата/садот истурете ги макароните, а потоа ставете го крем сирењето, спанаќот, изблендираниот кромид и лукот (можеби во прав), посипете со пармезан, па прелијте со кремот за готвење и водата.

Додадете сол и бибер. Се пече во рерна на 200°C. Готовото јадење измешајте го, па посипете со тврдо сирење и повторно измешајте. Послужете со домати.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!