Тестенини со говедско и печурки

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Бидејќи секојдневното готвење, особено во текот на неделата, не остава многу време за долг престој во кујната, тестенините се наметнуваат како идеално решение.

Одлична комбинација на тестенини во „црвен“ сос со говедско и печурки е идеална идеја за ручек во текот на неделата.Едноставно и многу вкусно јадење од секојдневни состојки!

Состојки:

 • 500 гр говедско месо
 • 250 гр печурки
 • 2 лажици маслиново масло
 • 1 кромид
 • 200 мл суво бело вино
 • 200 мл пире од домати
 • 1 лажичка сушен босилек
 • сол, бибер
 • 250 гр тестенини
 • свеж магдонос
 • 100 гр рендано сирење

Подготовка:

- Advertisement -

Исечете го говедското месо на мали коцки, не поголема од 2 × 2 см. Исечете ги шампињоните на половина, и ако се многу мали, можете да ги оставите цели. Во голема, длабока тава, загрејте го маслиновото масло и пржете го говедското месо. Запржете го кратко на секоја страна за да фати кора и во никој случај не ја преполнувајте тавата. Кога месото ќе ја добие бојата, извадете го и оставете го на топло.

Пржете ги шампињите во истата маснотија, додадете сол. Пржете ги шампињоните додека не омекнат и добијат убава златна боја. И сега извадете ги од тавата и оставете ги топли.

Сега додадете го исечканиот кромид и сол во тавата, доколку е потребно, додадете малку повеќе масло. Пржете го кромидот додека не омекне, и доколку е потребно, покријте го со малку вода. Кога кромидот е целосно мек, вратете го месото во тавата, измешајте добро и додадете го белото вино. Сето тоа врие на средна топлина додека не испари целиот алкохол.

Сега додадете пасирани домати и исушен босилек, се добро измешајте, додадете малку млака вода и продолжете да готвите на тивок оган додека месото не стане целосно меко. Околу еден час. Повремено мешајте и покривајте со млака вода по потреба. Додадете шампињони во омекнатото месо, зачинете по вкус со сол и црн пипер и продолжете да крчкате за кратко време во половина покриена тава додека тестенините не се зготват во тенџерето.

Ставете ги тестенините да се готват во многу солена врела вода, кога ќе бидат средно зготвени пренесете ги во тавата со месото и добро измешајте. Доколку е потребно, додадете малку вода од готвењето на тестенините за да добиете убав сос што ќе ги премачка сите тестенини. Готовото јадење послужете го веднаш со сецкан свеж магдонос и рендано сирење.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!