ТЕСТЕНИНИ ВО КРЕМАСТ СОС: 2 различни сирења кои се топат им даваат посебен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Подобри од болоњезе, макарони со 2 вида сирење во кремаст сос.

Пастите се првиот избор кога ви треба нешто брзо и вкусно. Тестенините во кремаст сос со 2 вида сирење се одличен избор за лесна вечера или ручек. До шпоретот ќе стоите помалку од половина час, а оброкот може да го јаде целото семејство. Можете да го послужите со салата.

Состојки:

 • 200 гр тестенини
 • 1 мал кромид
 • 3 чешниња лук
 • 3 лажици доматно пире
 • 0,5 лажички оригано
 • 3/4 лажичка шеќер
 • 1/4 лажичка чили во прав
 • 100 мл млеко
 • 150 мл слатка павлака
 • 150 гр чедар сирење
 • 150 гр моцарела
 • 50 гр путер

Подготовка:

Сварете ги макароните и зачувајте 100 мл од таа вода. Во тавче пропржете ги ситно сечканиот кромид и лукот, па додадете ја доматната паста и водата во која се сварени тестенините.

- Advertisement -

Потоа додадете сол и бибер, па додадете зачини. Добро промешајте, па додадете млеко и павлака за готвење. Промешајте, па додајте ги сварените макарони, ренданото сирење и путерот. Мешајте додека се се соедини.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!