Телешко како од сон: Мора да го пробате овој рецепт за сочно телешко месо!

Вреди да се проба:

Мора да го пробате овој рецепт за сочно телешко месо!

Состојки:

  • 1 кг телешки ребра (или кој било друг дел од телешко месо)
  • 1 зелена тиквичка
  • 1 пиперка
  • 1 домат
  • 1 кг компири
  • 2 парчиња моркови
  • 1 мал кромид
  • 5-6 чешниња лук
  • сол, бибер, малку лук во прав

Подготовка:

Исечете го телешкото месо на парчиња. Зачинете го телешкото како што сакате со сол, бибер и лук во прав по желба и ставете го во тава со загреано масло неколку минути … колку што може да се фати кора. Оставете го во тавата настрана.

- Advertisement -

Измијте една мала тиквичка, пресечете ја на половина по должина и продолжете да ја исекувате на неколку парчиња не ја сечкајте премногу нека бидат парчиња со големина на залак. Исечете ги пиперките и доматите.

Земете мал кромид, излупете го и исечете го на четвртини, и само излупете ги чешнињата лук без да исечете. Кога ќе го подготвите целиот зеленчук, истурете го во маслото во кое беше телешкото месо и додадете малку повеќе сол и бибер.
Не ставајте никаква дополнителна течност бидејќи и доматот и тиквичката ќе ослободат доволно свои.

Покријте со фолија и ставете го во рерна загреана на 240 ° C околу еден час. Кога ќе заврши тој час, извадете ја фолијата. Обидете се што е можно повнимателно затоа што треба повторно да ја вратите назад.

Претходно излупете ги компирите и повторно исечете ги на големина на залак, а морковите исто излупете ги и исечете ги на ленти со дебелина од 5-6 мм. Значи, сега наредете компири и моркови во јадењето и повторно ставете ја фолијата. Вратете во рерна уште половина час.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!