Тако МАМА МИА

Вреди да се проба:

Тако МАМА МИА – вашите најмали ќе го обожаваат.

Состојки:

  • 300 гр зготвено мелено месо
  • 2 чаши рендано сирење
  • 1 чаша рикота сирење/
  • 1 кафена лажичка италијански зачини
  • 12 тортиљи
  • масло
  • кечап,сос

Подготовка:

Загрејте ја рерната на 220 степени. Ставете го месото во блендер, измешајте додека не се исецка убаво. Префрлете се во голема чинија; измешајте сирења и италијански зачини.

- Advertisement -

Распоредете околу 1/4 чаша смеса од ќофтиња во центарот на секоја тортиља. Цврсто замотајте. Се ставаат во подмачкан плех за печење, подмачкајте ги со масло и печете додека не поруменат, 16-20 минути. Послужете со томато сос.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!