ТАИН или војнички леб: Традиционален леб кој може да трае долго!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Таин е специфичен ‘ржан леб наменет да и обезбеди на српската војска виталност и многу енергија во битките за време на Балканските војни и Големата војна.

Овој леб бил задолжителен во вреќата како заштитник на животот, а бил спас за секој српски војник. Научете се за лебот, кој станал симбол на опстанокот и силата на една нација.

- Advertisement -

Таин е традиционален леб направен од специфична мешавина на ‘рж и бело брашно, кој може да трае долго. Оваа специфична мешавина од брашно им давала сила и флексибилност на српските војници во битката, а се мешала не со стар, стврднат квасец, туку со тесто од квасец.

 Состојки:

  • 2 чаши ‘ржано брашно
  • 1 чаша бело рашно
  • 2 лажички ситна сол
  • четвртина лажичка сув квасец
  • една и пол чаши вода

Подготовка:

Измешајте брашно, сол и квасец и додадете вода до класичната густина на лебот. Интересно е што оваа смеса прво мора да отстои 12 часа. Потоа повторно се промешува и се остава да отстои уште 10 до 12 часа, или подолго, додека не се појават воздушни меури на површината на тестото.

На површината што претходно ја посипавте со брашно, тестото прво се размесува, а потоа се превртува и се покрива со најлонска фолија. После ова, тестото треба да отстои уште околу два часа.

Тавата во која ќе го печете лебот мора да има капак и мора да ја загреете пред да го ставите лебот во него. Лебот се става во затоплениот сад, се пече покриен, околу половина час, на 250 степени, потоа се вади капакот и се пече уште дваесетина минути.

Таин лебот е готов кога на него ќе се појави темна коричка. Ако при ладењето се слушне крцкање, тоа е знак дека испаднал како што треба!

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!