Тавче гравче со колбас – Оригинален рецепт !!!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој рецепт исклучиво ја добива вистинската смисла и вкус доколку се прави во глинен сад.

Едноставно го нема тој вкус. И вкусот е навистина прекрасен.

Состојки:

  • 500 гр бел грав
  • 4 колбаси
  • 1 лута пиперка
  • 1 лажица црвен пипер
  • 1 лажица маст или масло
  • сол по вкус
  • бибер во зрно
  • 1 главица кромид

Подготовка:

- Advertisement -

1.Се користи грав Тетовец или грав кој има поголеми зрна. За четири лица, ќе ви требаат половина килограм грав. Ставете го гравот во тенџере и истурете вода да го прелие гравот и тој да нарасне.

Ставете на шпоретот и кога ќе зоврие, варете 10 минути. Оставете уште 10 минути да „одмори“. Истурете ја таа вода и ставете нова чиста вода, толку за да го прелие гравот и да има уште два прста над него.

2.Во оваа вода додадете голема главица кромид, исечкана на четвртини. Не се додаваат зачини ниту сол. Од моментот кога ќе зоврие, намалете ја температурата и варете во полу-покриена тава додека зрното не стане меко, но не премногу да има малку тврдина. Исцедете го гравот и оставете ја настрана водата во која се готви.

3.Тавата премачкајте ја со лажица маст и истурете го гравот. Додадете една лажица сол, една лажица црвен пипер, бибер во зрна и сето тоа добро измешајте го.

Истурете ја водата во која се готвеше гравот. Околу прст, два над гравот. Повторно измешајте сè и ставете ги лутите, пушени колбаси во гравот и една лута сушена пиперка во средина.

4.Печете во рерна на 250 степени додека не се загрее, а потоа намалете на 200.
Печете вака додека не зарумени и водата испари малку. Внимавајте водата да не испари целосно, за да не биде премногу суво подоцна.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!