Сурова чоколадна торта: Совршен избор за здрав и вкусен десерт…

Вреди да се проба:

Супер вкусна и супер свежа торта – ова дефинитивно ќе ви биде омилениот рецепт за торта. Едно парче е доволно затоа што ќе ве засити само по себе, бидејќи во својот состав има многу намирници.

Потребни состојки:

За кора:

- Advertisement -
 • 1 чаша бадеми
 • 1 чаша ореви
 • 2 лажици мелен цимет
 • 1 чаша суво грозје
 • 2 лажици кокосово масло
 • 2 лажици спирулина во прав (Spirulina Pacifica)

За фил:

 • 2 чаши индиски ореви несолени
 • 1 лажица екстракт од ванила
 • 1 лажица сок од лимон
 • ½ чаша кокосово масло
 • 50g какао путер или обичен путер
 • ⅓ чаша мед или јаворов сируп
 • 100ml (околу 7 лажици сок од цеден портокал)
 • ¾ чаша какако

Подготовка:

За кората, додадете ги сите состојки во блендер и блендирајте се додека не се соединат во хомогена смеса.

Содржината додадете ја во калап за торта чиј обрач се остранува и додека ја ставате смесата притискајте ја со шпатула се додека не биде компресирана повеќе. Потоа ставете ја во фридижер да отстои околу 30-40 минути.

Филот исто така се блендира во блендер додека не се соедини и се става врз поврршината на кората. Одозгора филот убаво се мазни за да се добие совршена рамна површина.

Може да ја декорирате тортата за подобар изглед.

Замрзнете ја тортата околу 2 часа.

За крај додадете смрзнато шумско овошје.

На здравје!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!