Супер рецепт: Домашен сладолед со плазма!

Вреди да се проба:

Толку добар сладолед, сигурно не сте пробале.

Состојки:

  • 1 л млеко
  • 8 јајца
  • 3 лажици густин
  • 100 гр путер
  • 150 гр мелена плазма

Подготовка:

Прво изматете ги белките. Потоа изматете ги жолчките со густинот, додадете 1 дл млеко и шеќер и добро измешајте. Оставете го остатокот од млекото да зоврие, а потоа додадете ја смесата со жолчка, па варете додека не се згусне како пудинг.

- Advertisement -

Тргнете ја смесата од шпоретот, додадете путер, промешајте и кога ќе се олади малку, додадете ги изматените белки. Оставете да се излади добро, а потоа додадете мелена плазма и промешајте. Ставете го сладоледот во замрзнувач, и мешајте го на секој час додека не се стегне повеќе.

Уживајте!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!