СУЛТАН КОЛАЧИ, ТУРСКИ СПЕЦИЈАЛИТЕТ СО КОКОС: Заборавете на баклавата и кадаифот, ќе ја обожавате оваа слатка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Турските колачи се многу вкусни и популарни, па сега пробајте го рецептот за султан колачи.

Султан колачите се познат турски специјалитет кој не се пече. Откако ќе ја пробате оваа прекрасна слатка со кокос, кремаст фил и ореви, ќе заборавите на баклавата или кадаифот. Не ви се потребни никакви кулинарски вештини за да ги направите, но ако не сте сигурни дали ќе пукнат кога ќе виткате, користете шпатула.

Состојки:

 • 1 литар млеко
 • 1 шолја шеќер
 • 1 чаша брашно + 1 лажица масло
 • 60 гр путер
 • 1 кесичка ванилин шеќер
 • 1,5-2 чаши сецкан кокос

Повеќе:

 • 170 мл ладно млеко
 • 1 кесичка шлаг
 • мелени ореви
 • цели ореви
 • Наместо шлаг, можете да користите и 200 мл слатка павлака.

Подготовка:

- Advertisement -

Во млекото додадете го шеќерот и брашното и убаво измешајте да не останат грутчиња. Истурете кокос на плех и убаво израмнете. Гответе го млекото со шеќерот и брашното додека не се згусне со постојано мешање.

Кога ќе почне да врие, додадете путер и ванилин шеќер и варете со мешање. Кога ќе се соедини, тргнете го од шпорет и уште малку измешајте за смесата да се изедначи. Прелијте со кокосот и убаво измешајте.

Прво се лади смесата на собна температура, а потоа се става во фрижидер 4 часа. Изматете го шлагот со млекото. Смесата која се оладила исечете ја на 12 еднакви делови и премачкајте ја со шлагот а потоа посипете ги со ореви и замотајте ги во ролнички. Убаво се тркалаат во кокосот оставен во тавата и се украсува со цели ореви одозгора.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!