Страчатела торта: Неодоливо вкусна кремаста торта за сечиј вкус

Вреди да се проба:

Ви подготвивме рецепт за највкусната пенеста торта која ќе ве однесе на седмо небо.

Состојки:

За кора:

- Advertisement -
  • 8 белки
  • 8 лажици шеќер
  • 8 лажици брашно
  • ½ прашок за печиво

За фил:

  • 500 мл млеко
  • 8 жолчки
  • 2 кесички желатин во прав
  • 500 мл слатка павлака
  • 100 г крупно рендано црно чоколадо
  • 150 г шеќер

Подготовка:

Белките изматете ги со шеќерот, па кога ќе добиете цврст снег, со лажица додадете го брашното со прашокот за печиво и внимателно промешајте.

Смесата излејте ја во намастен плех и печете во загреана рерна на 200 степени 30 минути, но ова најмногу зависи од рерната, мојата пријателка ја пече на 190 степени само 10-15 минути. Јас ја печев во плехот од рерна, но моја препорака е да користите со димензии 40х30 см.

Кога кората е печена, прелијте ја со 100 мл врело млеко, па оставете ја да излади.

За подготовка на филот, натопете две кесички желатин во малку ладна вода. Половина литар млеко сварете, а жолчкит и жеќерот пенасто изматете ги па прелијте ги со врелото млеко. Не дозволувајте да зоврие, туку само малку загрејте ги за да се сварат јајцата.

Потоа додека е врело прелијте го желатинот и оставете го да излади и да стане млако.

Изматете 500 мл слатка павлака во шлаг, па во него додадете ја смесата од желатин, јајца и млеко, па додадете го крупно ренданото чоколадо.

Прелијте ја кората со оваа смеса, па колачот ставете го во фрижидер неколку часови за да се стегне.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!