Стар рецепт за домашно свинско месо со праз и суви пиперки – Совршен зимски ручек!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Во овие зимски денови идеално време е да подготвите еден совршено убав и брз зимски ручек. Направете домашно свинско месо со праз и суви пиперки.

Состојки:

  • 1 кг. домашно свинско месо
  • 3 страка сецкан праз
  • 7-8 суви пиперки
  • 1 лажица свинска маст
  • 30мл. масло (или домашна свинска маст)
  • сол, бибер

Подготовка:

Во тава за пржење се ставаат свинската маст или маслото да се загрее. Се додава свинското месо (по можност домашно) исечено на коцки и се остава да се пржи околу 30 минути, односно да зарумени.

Потоа се вади месото во посебен сад и се остава на топло. А во истата маснотија се пржат сувите пиперки околу 4-5 минути. Откако ќе се испржат и тие се вадат и се оставаат на страна.

- Advertisement -

Во преостанатата маснотија се пржи празот околу 6-7 минути.

Потоа во тавата се враќаат месото и пржените суви пиперки и сите заедно се пржат уште 7-8 минути, за да се спојат вкусовите.

Се зачинува по вкус.

Послужете со топло лепче и чаша црвено вино.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Пица кифлички : Наједноставен рецепт, вкусни и меки „како душа“

Доколку барате рецепт за меко и вкусно пециво, ова е вистинската работа за вас! Направете ги овие кифлички и уверете се сами. Тестото е...

ЈОГУРТИНА: Прекрасна торта направена од само пет наједноставни состојки

Јогуртот му дава неверојатна свежина, наместо јогурт можете да користите и крем сирење. Може да послужи и како сочна база за бисквити за колачи...

МЕДЕЊАЦИ : Едноставен рецепт за традиционални колачиња

Кога ќе посакате да на направите медењаци еве едноставен рецепт за овие вкусни и фини традиционални колачиња. Состојки: 500 гр брашно, 1 прашок за пециво, ...

ТОРТА СО ЧОКОЛАДА И КАФЕ: Само за љубителите на софистицирани слатки – вкус кој долго ќе се памети!

Кафето и чоколадната торта никогаш не треба да се одвојуваат. А кога кафето и чоколадото ќе се спојат во една торта – тогаш се...

БОЕМСКИ КОЦКИ, ЧИЈ ВКУС ЌЕ ВЕ ВООДУШЕВИ: Домашна хит торта која ја менува и најдобрата торта!

Доколку барате совршено колаче, рецептот за боемски коцки е токму тоа што го барате. Состојки: Кора: 12 белки 12 лажици шеќер 2 лажички цимет 200 грама...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!