Стар германски рецепт за колачиња со цимет: Со овој трик за глазура колачите ќе изгледаат совршено исто како на сликата

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Божиќ и Нова Година се вистинско време да ја изразите својата креативност, па затоа пробајте го овој германски рецепт за колачиња со цимет.

Ѕвездите од цимет со глазура се совршени божиќни колачи. Можете да ги направите како подарок некому, само ставете ги во тегла и украсете ги со декоративна новогодишна лента. Тестото лесно се прави, а од оваа количина се добиваат околу 60-70 колачиња.

Украсувањето со глазурра е внимателна работа што бара трпение. Но затоа Германците имаат едноставно решение, а тоа е тестото да се премачка со глазура, да се излади во фрижидер и дури потоа да се направат форми. Треба да ги следите сите чекори за да испаднат совршени како на сликата.

Состојки:

- Advertisement -

За тестото:

 • 460 гр бадеми
 • 2 лажички ванилин шеќер
 • 1-2 лажички цимет
 • кора од лимон
 • 1/2 кора од портокал
 • 2 белки
 • прстофат сол
 • 240 гр шеќер во прав
 • 2 капки вкус на горчлив бадем

За глазурата:

 • 2 белки
 • 1 прстофат сол
 • 240 гр шеќер во прав

Подготовка:

Сомелете ги бадемите (460 гр.), потоа додадете ванилин шеќер, цимет, кора од лимон и кора од портокал и промешајте. Белките изматете ги кратко со малку сол, па додадете го шеќерот во прав и продолжете да мешате. Додадете ја смесата со бадемите и нежно промешајте, а кога смесата ќе се соедини, префрлете ја во проѕирна фолија, завиткајте ја и ставете ја во фрижидер еден час. Ако имате време, најдобро би било тестото да го оставите во фрижидер преку ноќ.

Белките изматете ги кратко со малку сол, па додадете го шеќерот во прав. Продолжете да мешате, но внимавајте смесата да не биде цврста. Покријте и ставете ја во фрижидер додека не ви затреба.

Извадете го тестото на поголема даска обложена со фолија. Тестото од двете страни посипете го со шеќер во прав за да не се залепи, а преку него ставете фолија. Потоа развлечете го тестото и премачкајте го со глазура (не многу). Тоа треба да биде тенок слој. Ставете да отстои во замрзнувач 15 минути.

Потоа изберете го калапот со формата што ќе ја користите за колачињата, потопете го калапот во врела вода и исушете ги на крпа, а потоа со нив направете форми на тестото. Пред секоја употреба, мора да го натопите калапот во вода и да го исушите во крпа. Внимавајте да не оставите многу вода бидејќи тогаш ќе се растопи глазурата.

За да го извадите колачето од калапот, употребете помал калап или нешто слично за да го турнете без да ја оштетите тортата или глазурата.

Оставете ги добиените колачи на собна температура околу 2-3 часа убаво да се исушат. Не се печат веднаш бидејќи глазурата може да напукне.

Во рерната на 200 ° C, загрејте го садот за печење на долната решетка. Вклучете ја рерната да се загрее само од дното. Во загреана тава обложена со хартија за печење ставете ги бисквитите. Повторно ставете го на долната решетка и печете околу 5-6 минути.

Добар апетит!

Во продолжение погледнете го видеото:

- Advertisement -

Последни рецепти

ИДЕАЛНА ЗА ПОЈАДОК ИЛИ ВЕЧЕРА: Француска пита со сланина!

Повкусно не сте пробале. Состојки: 300 гр праз 600 гр излупени компири 100 гр чадена сланина 250 грама брашно 150 мл вода 100 мл бело...

Кремасти тестенини во сос од спанаќ: Никој нема да им одолее!

Доколку немате многу време за подготовка на ручек, подгответе го ова исклучително вкусно и брзо јадење. Нема да вкусите ништо похранливо од тестенини со...

Едноставна супа од брокула: Минимално калории, максимално здравје!

За студените зимски денови најдобро е секој ден да подготвувате топла супа. Денеска предлагаме да биде супа од брокула Брокулата е една од најздравите намирници,...

МАКЕДОНСКИ КОЛАЧ: ПОСЕН, СОЧЕН десерт кој се топи во уста!

Во посните денови не треба да заборавиме на слатките, па затоа ви пренесуваме рецепт за македонска посна торта Состојки: 3 чаши брашно 2 чаши гриз ...

РУЧЕК ЗА ДЕНЕС: МОНАШКО ВАРИВО од рерна – посно или мрсно, одлучете сами!

Монашка чорба од манастирот Рукумија има своја посна и мрсна варијанта, а на вас е да одлучите како ќе ја приготвите. Состојки: Мешавина за ќофтиња: 500-700...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!