Старо јадење на малку поинаков начин: Ќофтиња од мелено бело месо!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Пронајдете инспирација за денешниот ручек. Џулбастии, ќофтиња во сос, има многу имиња за ова јадење. Погледнете како се прави.

Состојки:

 • 350 гр мелено пилешко
 • 50 гр ситно сецкана сланина
 • 300 гр компири
 • 1 среден кромид
 • 50 гр праз по желба
 • 1 чешне лук
 • 1 јајце
 • 2 лажици масло
 • 1 лажица сол (или по вкус)
 • 1 лажичка сув зачин
 • бибер по вкус
 • зачинска пиперка по вкус

Фил:

 • 20 гр путер
 • 2 лажици брашно
 • 400 мл млеко
 • 50 гр сирење
 • 2-3 лажици магдонос
 • сув зачин
 • кари
 • 50 гр сирење за посипување

Подготовка:

Измешајте мелено месо, ситно сецкана сланина, рендан компир, сецкан кромид и праз, сецкан лук и јајце. Додадете зачини и комбинирајте. Тавата намачкајте ја со масло, а потоа во неа наредете ќофтиња со саканата големина. Печете на 200 ° C 25-30 минути.

- Advertisement -

Се топи путерот, а потоа се додава брашното. Пржете кратко. Додадете млеко и продолжете да готвите додека не зоврие. После тоа, варете уште една минута и тргнете го од оган.

Изрендајте го сирењето, па додајте го во врелиот бешамел сос заедно со сечканиот магдонос, сувиот зачин и кари. Промешајте и прелијте го месото. Над него ставете рендано сирење и печете на 200 ° C уште 20-30 минути.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!