Старинско ќофте – Традиционален рецепт!!!

Вреди да се проба:

Најубавото јадење од мелено месо! Многу вкусни ќофтиња со малку поинаков сос што вреди да се испроба.

 Состојки:

Ќофте:

- Advertisement -
 • 700 гр мешано мелено месо
 • 1 главица кромид
 • 2 чешниња лук
 • 1 јајце
 • бибер, по вкус
 • зачин по вкус
 • малку сенф

Мешавина од зеленчук:

 • 1 глава кромид
 • 2 грста праз исецкани
 • 1 црвена пиперка
 • 1 домат
 • Доматно пире 1,5-2 дл
 • 1-2 парчиња ловоров лист
 • вода колку што е потребно

Подготовка:

1.Ситно исецкајте или подобро изрендајте ги кромидот и лукот и ставете ги во месото, потоа додадете ги другите состојки, измешајте и направете помали ќофтиња со рака.

Во тава со малку маснотии, кратко испржете ги ќофтињата од двете страни само за да добиете боја. Извадете ги и ставете ги во огноотпорен сад или тепсија.

2.Зеленчукот се сецка и се динста во истата маснотија од месото, се додава ловоровиот лист, доматното пире и водата, и се зачинува по вкус.

Потоа истурете ги ќофтињата во сосот и печете во загреана рерна на 200 C околу 40-45 минути.

За време на печењето, свртете ги ќофтињата така што и другата страна да биде натопена во сосот.

Пријатен апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!