Старински рецепт за ОРАСНИЦИ – Вкус кој ќе ве потсети на раното детство!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Овој едноставен десерт одлично се комбинира со чај и кафе, но може да го послужите со пиво или вино.

Состојки:

  • 2 белки
  • 250 гр шеќер во прав
  • 200 гр сечкани ореви
  • 300 гр мелени ореви
  • 1/4 сок од еден лимон

Начин на подготовка:

1. Белките изматете ги додека не добиете густа бела пена. Во белките додадете шеќер во и мешајте додека не се добие уште погуста смеса. На крај додадете ги мелените ореви и сокот од лимон (не дозволувајте да падне од месестиот дел од лимонот).

2. Убаво измешајте, но ни случајно со миксер, туку со дрвена лажица полека мешајте ги белките со оревите. Однапред подгответе голема тепсија и ставете хартија за печење. Поделете го тестото на приближно 50 парчиња-топчиња.

- Advertisement -

Секое топче со дланките обликувајте го во ролат од 5 цм, валкајте го во сечканите ореви и малку свиткајте ги краевите навнатре за да добиете форма на орасници како на сликата.

3. Орасниците се ставаат во претходно загреана рерна на 200 степени, но веднаш штом се стават во рерна тепметатурата се намалуваат на 100 степени. Треба да се остават така да се сушат околу 20 минути, но се зависи од јачината на рерната.

Кога ќе се испечат, извадете ја тавата и оставете ја да се излади и да се стегнат, па дури потоа извадете ги орасниците од тавата.

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!