СТАРИНСКА ПИТА СО ЈАБОЛКО: Мек, сочен и ефтин десерт, подготвен за кратко време!

Вреди да се проба:

Торта која се подготвува толку брзо и лесно, а вкусот е фантастичен.

Во морето од слатки кои можат да бидат премногу слатки, треба да се потсетиме и на оние старомодни колачи кои не потсетуваат на детството и растењето.

- Advertisement -

Тортата со јаболка е дефинитивно една од нив. Особено, оваа торта е многу лесно да се направи, така што нема да потрошите многу време и ќе добиете вкусен десерт по ручекот.

Состојки:

  • 3 јајца
  • 4 чаши шеќер
  • 1 чаша вода
  • 1,5 чаши масло
  • 6 чаши брашно
  • 6 мали јаболка
  • 1 лажичка цимет

Подготовка:

Вклучете ја рерната на 250 степени целзиусови. Изматете ги шеќерот и јајцата заедно. Потоа додадете вода и масло, и промешајте. Додадете брашно и замесете мазно тесто.

Излупете ги јаболките и изрендајте ги. Потоа намастете го плехот за печење и истурете малку брашно, потоа ставете половина од тестото, но со лажица и рамномерно распределете го низ целиот плех.

Ставете ги јаболките на тестото, и додадете цимет во другата половина од тестото и промешајте. Потоа ставете ја таа половина врз јаболката. Печете во загреана рерна на 200 целзиусови степени околу 15-20 минути.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!