Стапчиња со сирење: Не чекајте тестото да нарасне, испржете ги веднаш!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако повеќе не сакате да јадете грицки од продавница, направете крцкави стапчиња со сирење.

Ако сакате постојано да грицкате нешто и постојано барате повеќе, тогаш овој рецепт е токму за вас. Направете меки и крцкави стапчиња од сирење, кои ќе ве освојат уште при првиот залак. Треба да ги измешате сите состојки во еден сад и да го замесите тестото без да чекате да нарасне, кое ќе го исечете на ленти и ќе го пропржите во тава.

Вака подготвените грицки можете да ги направите навреме и да ги јадете за појадок, вечера или ужина. Ако патувате, можете да ги направите наместо сендвичи. Послужете крцкави стапчиња со јогурт или топла шолја чај по ваш избор.

Состојки:

  • 2 јајца
  • 480 гр брашно
  • 1 шолја млеко
  • 1 китка магдонос
  • 150 гр сирење
  • 100 гр фета сирење
  • 1 лажичка сол, шеќер
  • 10 гр сода бикарбона

Подготовка:

- Advertisement -

Во еден сад измешајте ги сите состојки па замесете тесто. Работната површина посипете ја со малку брашно, развлечете го тестото и исечете го на ленти. Се ставаат во тавче со масло и се пржат од двете страни додека не поруменат.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!