Ставете крај на сувото и жилаво месо: Пред печење задолжително направете го ова!

Вреди да се проба:

Доколку сакате месото повеќе никогаш да не ви е суво и жилаво, пред термички да го обработите, задолжително ставете го да отстои во маринада!

Ви го препорачуваме овој совршен рецепт:

- Advertisement -

Состојки:

  • Половина шолја маслиново масло
  • Половина шолја пиво
  • 1 лажица мед
  • 1 лажица сол
  • 3 чешниња лук

Подготовка:
Излупете го лукот и гмечете го додека не стане кремаст. Во него додадете го маслиновото масло и пивото, а потоа и медот. Потоа сѐ убаво измешајте.

Месото исечете го на мали парчиња и прелијте го со маринадата.
Оставете ја маринадата да се маринира најмалку 3 часа, па потоа термички обработете го.

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!