Ставете ги овие 2 состојки под јазикот пред спиење: Ослободете се од депресијата, крвниот притисок и зголемениот апетит!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Станува збор за мешавина од мед и розова хималајска сол која се става под јазикот пред спиење.

Оваа сол е навистина посебна, му помага на нашето тело да стане алкално и на тој начин поуспешно се бори со разни болести.

Состојки:

  • 5 лажички мед
  • 1 лажичка хималајска сол

Подготовка:

- Advertisement -

Измешајте пет лажички мед со лажичка сол и ставете го во тегла. Секоја вечер пред спиење ставете малку под јазикот.

Помага и за регулирање на серотонин, кој е многу важен во борбата против депресијата. Серотонин е невротрансмитер хемикалија која ги регулира мускулните контракции, ја регулира телесната температура, апетитот и болката и го контролира нашето однесување, крвниот притисок и дишењето.

Кога се нарушува рамнотежата на серотонин во телото, се јавува депресија и други нарушувања во однесувањето, на пример, нарушувања на спиењето.

Покрај тоа, мелотонин го штити нашето тело од слободните радикали и кардиоваскуларни болести, го забавува стареењето бидејќи ги подмладува клетките и ја намалува шансата за развој на болести поврзани со стареењето. Инаку, како што старееме, нашето тело се помалку излачува и тоа е причината што децата спијат повеќе, а постарите помалку.

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!