Топчиња со ајвар и моцарела: Совршено предјадење кое никогаш нема да ве остави рамнодушни! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оние што ви ги претставуваме се особено популарни за време на есенскиот и зимскиот период, бидејќи нивното полнење е дел од традиционалната зимска сезона. Тие се полнети со ајвар. Без разлика дали е зачинет, благ или сецкан, изборот останува на вас, а на се да му дадете дополнителна сладост, придонесува топче сирење моцарела, кое исто така е дел од филот.

Состојки:

Тесто (за 10 топчиња):

 • 500 гр компири
 • 30 + 50 гр путер
 • 1 јајце
 • 250 гр брашно

Фил:

 • ајвар
 • 10 топчиња сирење моцарела (ако немате моцарела, можете да ставите и парче крем сирење)
- Advertisement -

Презла:

 • 150 гр презла
 • 2 лажици мелени бадеми
 • 30 гр путер
 • 1/2 лажиче сол
 • зачини по желба (малку бибер, магдонос, сладок мелен пипер)

Подготовка:

Излупете компир, изрендајте го и варете. Исцедете го веднаш по готвењето, додадете 30 гр путер, испасирајте го во пире и оставете да се излади. Направете тесто од ладен компир, брашно, јајца и уште 50 гр омекнат путер.

Одделете 90-100 гр тесто и со влажни раце раширете го тестото помеѓу дланките. Ставете малку ајвар и топка моцарела во средина, затворете ги од сите страни и обликувајте топка.

Ставете вода и малку сол во шерпата и оставете да зоврие. Ставете ги топчињата во зовриена вода и варете ги додека не испливаат на површината.

Направете презла со топење на путерот, а потоа додадете ги другите состојки и промешајте во тава на тивок оган додека смесата не порумени малку. Внимавајте да не ви изгори. Завртете ги топчињата во смесата со презла и уживајте во овој специјалитет.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!