СОЛЕНИ РАФАЕЛО топки: Најубавото предјадење направено за час! 

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Рафаело е една од најпродаваните слатки ширум светот, но дури и оваа солена варијанта е еден од најубавите рецепти. Ќе уживате при правењето и комбинирањето на вкусови.

Состојки:

 • 1 парче пилешко бело месо
 • 200 гр фета сирење
 • 1 лажица мајонез
 • 1 лажица павлака
 • 1 парче целер
 • 1 морков
 • 1 пиперка
 • 7 маслинки полнети со пиперки
 • брашно
 • 50 гр кашкавал
 • 200 гр семе од сусам
 • 2 јајца
 • 4 кисели краставички
 • масло
 • сол
 • мелен црн пипер

Подготовка:

Отстранете ја кожата и коските од белото месо од пилешко. Ставете ги месото и коските во сад. Додадете целер, магдонос, морков, пиперка. Истурете еден литар вода, сол и црн пипер. Оставете зеленчукот да се готви 40 минути.

- Advertisement -

Месото и зеленчукот згмечете ги и истурете во подлабок сад. Додадете краставица на коцки и сирење фета. Додадете рендан кашкавал, павлака и мајонез.

Земете од смесата, израмнете и ставете 1 полнета маслинка на средина. Формирајте топка, превртете ја во брашно, јајца и семе од сусам. Подгответе ги сите топчиња на ист начин. Пржете на загреано масло.

На здравје!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!