Евтини колачиња со џем: Брзи, лесни и вкусни!

Вреди да се проба:

Лесни се за подготовка и може да стојат долго време.

Состојки:

  • 200 мл млака вода
  • 150 мл масла
  • 10 гр ванилин шеќер
  • 10 гр прашок за пециво
  • 1 лажичка оцет
  • околу 500 – 550 гр брашно
  • околу 100 гр џем
  • шеќер во прав за посипување

Подготовка:

Измешајте вода, ванила, шеќер, прашок за пециво, масло, оцет. Додадете брашно и замесете меко тесто. Оставете да отстои 10 минути, а потоа премесете го тестото.

- Advertisement -

Со чаша извадете кругчиња со дијаметар 6 или 8 см, ставете малку џем на секое кругче, преклопете ги и притиснете ги краевите со вилушка.

Печете во загреана рерна на 200 степени околу 30-35 минути. Треба малку да се заруменат од сите страни. Се тркалаат топли во шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!