Специјалитет од дивеч: СРНЕШКО во сос од зеленчуци!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

За љубителите на месо, особено дивеч, еве еден богат и срдечен рецепт како да приготвите срнешко. 

Состојки:

 • 1 кг срнешко месо
 • 4 кромида
 • 4 средни моркови
 • 4-5 парчиња пиперка
 • 2 ловорови лисја
 • Брашно, масло
 • 150 гр пушена сланина
 • Зачини, мелен пипер, рузмарин
 • 200 мл црвено вино
 • 100 мл доматно пире
 • Свеж магдонос

Подготовка:

Предходно чувајте го месото во маринада подготвена од: сецкан кромид, морков, пиперка, ловоров лист, бибер, и мешавина од 1 чаша вода и 1 чаша оцет најмалку 12 часа. После тоа, извадете го месото. Исечете го на помали парчиња и ставете една лажица брашно врз него. Ставете масло во тава и пржете го додека не зарумени од сите страни.

- Advertisement -

Во меѓувреме, исечете го кромидот на кругови и изрендајте го морковот. Ставете го месото во сад со 1 литар вода и додадете морков и кромид. Додадете бибер и ловоров лист. Додадете сол. Кога ќе зоврие, покријте го и оставете го да се готви.

По 1 час готвење, додадете сланина на коцки, црвено вино и доматно пире. Оставете да се готви непокриено, повремено истурајте малку вода доколку е потребно, но не премногу бидејќи јадењето треба да биде погусто. Кон крајот, зачинете по вкус со мешавина од зачини, бибер и рузмарин. Пред сервирање, посипете со сецкан свеж магдонос.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!