СПАС ОД КАНДИДА: Четири чаеви кои ја уништуваат оваа бактерија!

Вреди да се проба:

Проблемот со кандида е почест поради слабеењето на имунитетот. Првите знаци на ширење на кандида може да се препознаат веќе во усната шуплина.

Кандида во устата значи горење, болка, наслаги како резултат на голем број на кандида. Ви донесуваме четири медицински чаеви кои го решаваат проблемот со постојаната кандида.

- Advertisement -

Мешавина од чај против кандида

  • 50 гр пелин
  • 50 гр листови од орев
  • 100 гр бршлен
  • 100 гр жалфија
  • 500 мл вода

Направете чајна мешавина од 50 грама пелин, 50 грама лисја од орев, 100 грама бршлен и 100 грама жалфија, па истурете 3 лажици од оваа смеса со 500 милилитри врела вода. Оставете се да отстои еден час, а потоа пијте двапати на ден.

Чај од глуварче

  • лажица корен од глуварче
  • 250 мл вода

Чајот од корен од глуварче е одличен пробиотик и му помага на црниот дроб да се ослободи од токсините што ги произведува кандидата. Чајот се користи и за подобро варење и за намалување на надуеноста. Чајот се подготвува од лажица сецкан корен од глуварче, кој се става со 250 милилитри врела вода, а потоа се остава да стои покриен 10 до 15 минути. Се консумира најмалку три пати на ден.

Чај од ѓумбир

  • ѓумбир 1 цм

Се препорачува да се користи ѓумбир секој ден, како додаток на оброците. Бидејќи има силни антифунгални својства, можете да направите и чај: исечете парче свеж ѓумбир со големина од 1 сантиметар и варете 15 минути на тивок оган. Тргнете го од оган и пијте топло. Можете да додадете малку сок од лимон. Овој чај се препорачува и за други воспалителни состојби и можете редовно да го пиете од 1 до 2 чаши.

Чај од коприва

  • 1 лажичка суви лисја

Чајот од коприва се подготвува со истурање лажичка суви и сецкани лисја од коприва со чаша врела вода и оставете покриено 10 до 15 минути додека не се олади. Овој чај го детоксицира телото и е одговорен за зачувување на нивото на бакар за време на инфекцијата. Се консумира најмалку три пати на ден се додека не се уништи кандидата.

 

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!