СПАСЕТЕ СИ ГИ БЕЛИТЕ ДРОБОВИ: Моќна напивка за чистење од само три состојки

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Дури и ако не конзумирате цигари и водите сметка за вашето здравје, само пасивното пушење, односно престој во друштво на пушачи ќе остави сериозни последици на вашите бели дробови.

Затоа прочистете ги своите дишни патишта со помош на три состојки кој поголем број од нас ги има во кујната. Комбинација на ѓумбир, лук и куркума дава моќна напивка.

- Advertisement -

Ѓумбирот со векови е познат по тоа што ни помага да се ослободиме од одвишната слуз во белите дробови.

Лукот има голема улога во спречување на различни болести на дишните патишта, а куркумата е богата со витамини и минерали, има антивирусна. Антибактериска и антиканцерегони својства.

Потребно:

  • 1кг кромид,
  • 1 литра вода,
  • 400 грама шеќер или мед,
  • 2 лажиќки куркума,
  • 1 помал корен од ѓумбир

Подготовка:

Растворете го шеќерот или медот во водата, па ставете да зоврие. Кромидот исечете го на четвртини, исечете го и коренот на ѓумбир и двете состојки одадете ги во водата.

Кога мешавината повторно ќе провире, додајте ја куркумата и намалете ја температурата. Варете на тивок огин додека количеството на водата не се намали на половина.

Процедете ја смесата и чувајте ја во стаклена тегла. Кога смесата ќе се излади, ставете ја во фрижидер.

Секое утро на празен стомак земете две лажици од еликсирот, како и навечер два часа по оброк.

Извор:МакедонијаДенес

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!