Чорба спанаќ со пилешко: Започнете го ручекот со ова јадење и нема да погрешите!

Вреди да се проба:

Закуски кои ја зајакнуваат душата и телото!

Состојки:

 • 200 гр спанаќ
 • 1 кромид
 • 3 чешниња лук
 • 200 гр пилешко месо
 • 3 лажици масло
 • 1 лажица брашно
 • 1 коцка супа од говедско месо
 • 200 гр павлака
 • 1 жолчка
 • сол по вкус
 • бибер по вкус

Подготовка:

На масло пропржете исечен кромид и сецкано бело месо. Додадете лук и брашно, па кратко пропржете.

- Advertisement -

Додадете сецкан спанаќ, два литра вода и коцка супа и варете половина час. Тргнете ја супата од плочата за готвење, измешајте ги жолчката и павлаката и додадете ги во супата и добро измешајте.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!