Со 30 чешниња лук! Рецепт за пире од компири кој ќе го правите често!

Вреди да се проба:

И покрај големата количина на овој ароматичен додаток, пирето од компири е многу слатко, сочно и полно со вкус.

Како да ставите 30 чешниња лук во килограм компири и да направите добро пире, проверете под овој текст.

- Advertisement -

Состојки:

  • 1 кг компири
  • 250 мл полномасно млеко
  • 60 мл слатка павлака од 35 % масленост
  • 30 чешниња лук
  • 8 лажици путер
  • 2 лажици брашно
  • грст сецкан свеж магдонос
  • сол и бибер по желба

Подготовка:

Ставете го лукот заедно со лушпата во топла вода и бланширајте го околу 2 минути. Оваа постапка делумно ќе ја отстрани неговата лушпа. Излупете го лукот и ставете го на половина од количината путер да се крчка на умерена температура околу 15 минути додека не омекне.

Додадете го брашното во лукот, промешајте и загревајте околу две минути. Постепено истурете го млекото и варете ги сите состојки заедно околу три до четири минути додека смесата не се згусне. Пренесете ја смесата блендер и мешајте додека не добиете мазна смеса.

Излупете го компирот и исечете го на парчиња со големина од околу 2,5 см и ставете го да се вари во топла солена вода околу 15 до 20 минути додека не омекне. Исцедете ја водата, исцедете го компирот преку цедалка и вратете се во тенџерето. Додадете го остатокот од путерот, кремот од лук, слатката павлака, солта и црниот пипер. Добро промешајте и варете околу две минути.

На крај додадете го сечканиот магдонос. Послужете со месо и салата по желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!