Сочно свинско печено во богат сос

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусно печено свинско каре полно со вкус и сочност!

Состојки:

Месо:

 • 1 кг свинско месо каре
 • 1 лажица сол

Полнење:

 • 2 лажици маслиново масло
 • 4 големи чешниња лук исецкани
 • ¼ лажичка црвен пипер
 • 1 лажица сецкан свеж рузмарин
 • 2 лажици сецкани лисја од мајчина душица
 • 4 парчиња сланина исечени на парчиња
 • 1 лажица сок од лимон
- Advertisement -

Сос:

 • масло
 • 200 гр пилешка бистра супа или може 1 коцка супа
 • 5 лажици џем од смоква
 • 2 лажици балсамико оцет

Подготовка:

Подготовка на полнење: Додадете маслиново масло, лук и црвен пипер во мала тава што не се лепи. Гответе на средна топлина, мешајќи често околу 2-3 минути. Додадете рузмарин и мајчина душица и гответе уште 30 секунди, а потоа тргнете го од оган.

Следно, додадете сланина во блендер и блендирајте додека не стане мазна паста. Потоа додадете ја смесата со лук и билки и изблендирајте уште 30 секунди или додека смесата не се соедини.

Подготовка на месото: Наместете ја решетката на рерната на средна позиција и загрејте ја рерната на 200 степени.
Ставете го месото на даска за сечење. Сечете го месото така што ќе почнете од работ , ќе оставите да биде околу 1.5 см дебело и ќе сечете паралелно со даската. Не смеете да го искинете месото на некој дел. На крајот ќе добиете како лист месо со дебелина 1.5 см , како работна површина.

Посипете со по 1 лажица сол преку двете страни на месото и истријте го. Раширете го сега месото и таа страна која ќе биде внатрешна премачкајте ја со  со мешавина од сланина / билки /лук, оставајќи малку простор од страните.

Следно, завиткајте го месото како ролат, со тоа што страната со мрснотии ќе биде одозгора.  Ставете 6 парчиња конец за печење под месото и врзете го. Ставете го во садот за печење и оставете го во фрижидер 1 час.

По 1 час ставете го месото во рерна претходно загреана и печете околу 50 минути.
Извадете го печеното од рерна,покријте со алуминиумска фолија и оставете да отстои 20 минути. Загрејте малку маслиново масло во голема тава на силен оган. Додадете го печеното месо и така пржете додека да стане кафеаво од сите страна (ова трае околу 6-10 мин) . Извадете го месото и отсранете ги конците.

Подготовка на сос: Во тавата во која го запрживте месото, додадете 1 чаша бистра супа,  балсамико оцет и слаткото од смоква и така малку да провријат заедно околу 4 минути.

Исечете го печеното месо на парчиња дебели околу 2 см и одозгора полијте го со сосот од смоква.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!