СОЧНО ПИЛЕШКО ВО СОС ОД ЛУК: Ефтино јадење кое секој може да го направи, исто како во најскапите ресторани во светот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Ако сакате бело месо, тогаш пробајте го во сос од лук.

Пилешкото е исклучително здраво, но и практично за подготовка. Од него можете да направите најразлични јадења, како паштети, необични предјадења, салати… Има безброј начини да го подготвите, но само внимавајте да не испадне суво. Во тоа ќе ви помогне чорбата која секое месо го прави меко и сочно. Спомнавме дека секоја домаќинка која се држи до себе мора секогаш да има подготвена чорба бидејќи тоа го прави секое јадење посебно.

Состојки:

 • 400 гр пилешко филе
 • 2 лажици брашно
 • сол
 • бибер
 • лук во прав
 • 1 лажица сок од лимон
 • 2 чешниња лук
 • оригано
 • 150 гр путер
 • 100 мл топла вода или бистра супа
 • малку магдонос

Подготовка:

- Advertisement -

Месото исечете го на коцки, па посолете со сол и бибер и лук во прав. Измешајте го убаво со зачините, па додадете брашно 1 лажица и повторно измешајте. Вака зачинето месото испржете го на масло, па извадете го од тавата.

Во истиот сад/тава додадете го путерот и кога ќе се растопи ставете брашно (1 лажица). Промешајте и додадете сецкан лук, оригано и сок од лимон. Промешајте ја тавата убаво и додадете вода или бистра супа. Вратете го месото во оваа смеса и оставете го да зоврие. На крај посипете со сечкан магдонос.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!