Сочно богато јадење: Месо и печурки во сос од ајвар!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Вкусен богат и сочен ручек на семејната трпеза.

Состојки:

 • 600 гр месо без коски
 • 400 гр шампињони
 • 1 кромид
 • 1 праз
 • 1 чешне лук
 • 6 лажици ајвар
 • 3 лажици соја сос
 • 2 чаши вода
 • сол, бибер
 • зачин од зеленчук
 • 1 лажица брашно
 • неколку лажици масло

Подготовка:

Ситно исецкајте го кромидот, празот и лукот. Печурки, во зависност од големината, исечете ги на листови или коцки. Исечете го месото на коцки, додадете сол, бибер и брашно, а потоа добро протресете така што секое парче месо е покриено со брашно.

Загрејте го маслото добро и испржете ги парчињата месо десетина минути додека не поруменат. Извадете го месото и пржете ги кромидот, празот и лукот на истото масло. Пржете додека кромидот не омекне и стане кафеав и стаклен. Додадете ги шампињоните и оставете да се крчка додека не омекнат и не ја ослободуваат водата, околу десет минути. Вратете го месото во тавата и додадете го ајварот.

- Advertisement -

Истурете топла вода, во оваа фаза додадете соја сос и други зачини по желба. Промешајте, намалете ја температурата и оставете да врие околу 40 минути, во зависност од квалитетот на месото.

За време на готвењето, проверете дали температурата е умерена за течноста од сокот да не испари премногу. Доколку е потребно да додадете повеќе вода, но не во последните приближно 15 минути, бидејќи тоа ќе го разреди сокот и нема да има доволно време тој повторно да се хомогенизира убаво. Пред крајот на готвењето, проверете го вкусот, доколку е потребно, додадете одредени зачини, по вкус.

Поради густината на ајварот и сите други состојки во садот, сокот многу брзо ќе добие густина и вкус и можеби ќе ви се чини дека јадењето е готово, но пробајте дали месото е варено и меко доволно, ако не, додадете малку повеќе вода и продолжете да крчкате.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!