Сочни, меки и вкусни лепињи полнети со кашкавал: Рапсодија на вкусови!

Вреди да се проба:

Сочно и меко тесто полнето со стопен кашкавал ќе ве полуди со својот вкус…

Состојки:

  • 200 мл јогурт
  • Половина лажичка сода бикарбона
  • Половина лажичка сол
  • Половина лажица шеќер
  • 2 лажици масло
  • 1 јајце
  • 2 лажици масло
  • 400 гр брашно

Фил:

- Advertisement -

120 гр рендан кашкавал
1 јајце

За премачкување:

  • Коцка стопен путер или маргарин

Подготовка:

За да се подготви тестото, се мешаат сите состојки кои се наведени за подготовка на тестото и измешајте убаво. Треба да добиете тесто како за леб. Поделете ја смесата на 4 дела и оставете да одмори додека го правите филот.

Филот подгответе го така што ќе изрендате кашкавал и во него изматете 1 јајце. Посолете по вкус.

Сега секој дел од тестото малку расукајте го и на него ставете дел од филот на средина. Затворете од горната страна. Повторете со сите делови од тестото.

Добиените лепињи печете ги во тава со капак на средна температура. Ставете лепиња во тавата затворете со капакот и чекајте да се запече едната страна па потоа превртете од другата страна, додека не добијат убава запечена боја од двете страни.

Кога се готови, извадете ги и премачкајте ги со растопен путер.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!