Сочна ЧОКОЛАДНА ТОРТА: Занесен вкус кој нема да ве остави на едно парче!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сакате да направите богата чоколадна торта со малку орев, верувајте, ова е идеалното решение.

Состојки:

за кора: ви требаат две вакви

 • 5 белки
 • 5 лажици шеќер
 • 4 лажици мелени ореви
 • 1 лажица презла
- Advertisement -

Фил (I дел)

 • 10 жолчки
 • 10 лажици шеќер
 • 100 гр чоколадо

Фил (II дел)

 • 7 дцл млеко
 • 100 гр густин (или 2 пудинга нугат вкус на Dr. Oetker)
 • 3 лажици шеќер
 • 250 гр мелени бисквити
 • 100 гр мелени ореви
 • 100 гр чоколадо

Фил (Дел III):

 • 250 гр маргарин
 • 100 гр шеќер во прав

Повеќе:

 • 100 гр чоколадо
 • 500 мл слатка павлака

Подготовка:

Изматете ги белките, а потоа додадете го шеќерот и продолжете да мешате додека шеќерот не се раствори. На крај додадете мелени ореви и презла.

Соединете со миксер, па истурете во обложен плех со дијаметар од 23 см и печете во загреана рерна на 200 степени околу 15 минути. Вака подгответе ја и втората кора. Доколку сакате голема торта, испечете и трета кора и искористете ги жолчките во филот со жолчка. Може да се печат 3 кори бидејќи се добива многу голема количина крем.

Жолчките се матат 5 минути со шеќерот, да се избелат и да се раствори шеќерот, па се става на пареа да се варат. Кога ќе се загрее 15 минути. Се вади, па се додава чоколадата и се меша да се растопи. Се лади целосно.

На оган ставете 500 мл млеко да зоврие. Во 200 мл млеко се раствора пудинг или згуснувач со шеќер и се вари смесата кога ќе зоврие. Мешајте додека не се згусне, па тргнете од оган, додајте чоколадо, ореви и бисквити и мешајте да се соедини се. Потоа изладете целосно.

Се мати маргаринот со шеќерот во прав, па се додава филот со жолчка и се се мати. Ќе добиете многу фил. Ставете фолија во калапот во кој ја испековте кората и потоа редете го колачот.

Ставете ја кората па половина од филот со жолчка, потоа нанесете половина мерка изматена слатка павлака (250 мл), а потоа другата кора и врз неа остатокот од филот со жолчка. Оставете ја вака тортата во замрзнувач 2 часа.

Остатокот од слатката павлака се става да се загрее и кога е топла, но да не зоврие, се трга од оган, па се додава чоколадото и се меша да се растопи. Ставете во замрзнувач еден час да се стегне пред да ја намачкате тортата околу и одозгора. Украсете. Тортата може да се послужи веднаш, нема чекање бидејќи е веќе оставена 2 часа на ладење.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!