Сочна плетенка со ореви: Фантастичен вкус!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Оваа плетенка можеби е малку неуредна, ја нема вистинската спирална машна, но е апсолутно фантастична по вкус, потсетувајќи на сладок млечен леб со суво овошје, милиброд.

Додуша се малку поцврсти и пополни, оваа плетенка е само сочна. Тестото е малку помеко, широко, не високо, исто така е богато полнето и поради тоа е меко, сочно, вкусно. Повеќе личи на торта отколку на кисело тесто.

Состојки:

 • 100 мл млеко
 • 1 лажица шеќер
 • 5 гр сув квасец или 20 гр свеж
 • 150 мл вода
 • 1 лажичка сол
 • 500 гр брашно
 • 2 лажици масло
 • 200 гр мелени ореви
 • 200 гр кристален шеќер или по вкус, тоа е за надеж
 • 100 гр суво грозје
 • 100 мл млеко

Подготовка:

Измешајте мелени ореви и шеќер, па млекото ставете го да зоврие. Веднаш ставете суво грозје во млекото. Кога млекото ќе зоврие заедно со грозјето, прелијте ги оревите и измешајте, па оставете да се излади.

- Advertisement -

За тестото во топло млеко ставете квасец и шеќер, промешајте и оставете да делува 10 минути. Во друг сад ставете брашно околу 300 гр, па додајте 50 гр растопен маргарин, вода и сол и промешајте. Потоа додадете го преостанатиот квасец и сè убаво направете со миксер за храна. Додадете брашно, па направете меко тесто.

Тестото прелијте го со маслото, лесно измешајте, оставете во садот во кој сте го меселе, покријте го со крпа и потоа оставете 30-60 минути да отстои и нарасне.

Тестото се замесува лесно со малку брашно и се расукува во правоаголник, приближно 40 x 40 cm или приближно. Целата површина на тестото премачкајте ја со фил од ореви. Завиткајте во ролат и исечете на средината на ролатот, но не до крај.

Овие два краја исплетете ги во плетенка потоа повлечете го едниот крај под другиот. Во плехот од рерната ставете хартија и префрлете ја плетенката. Тестото и филот се прилично меки. Оставете да стаса околу 20 минути, па вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени.

Печете 15 минути, потоа ставете одозгора хартија за печење и печете уште 15 минути. Проверете дали е печено. Оставете да се излади и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!