Сочна МЕКУША со прелив од сирење: Штом ќе ја пробате, ќе ја правите цело време!

Вреди да се проба:

Лесна, здрава и брза храна. Со ајвар и чаша јогурт, прекрасен почеток на денот.

Состојки:

 • 500 гр брашно
 • 1/4 прашок за пециво
 • 2 јајца
 • 1 лажица павлака
 • 2 лажици сирење
 • 1 чаша јогурт
 • 1 чаша млеко
 • сол
 • 1 лажица масло
 • вода по потреба

Прелив:

- Advertisement -
 • 1 јајце
 • 1 лажица масло
 • 2 лажици сирење
 • 1 чаша јогурт

Подготовка:

Измешајте ги сите состојки на тестото. Додадете доволно вода за да го направите тестото малку погусто од она за палачинки. Изматете добро и истурете врз хартија за печење.  Важно е плехчето во кое ќе го печете да биде пошироко за да тестото не биде дебело. Печете на 220 ° додека тестото не добие златножолта боја.

Потоа измешајте ги сите состојки за преливот. Кога ќе биде готово печењето, прелијте ја питата со преливот кога мекушата ќе добие кафеава боја и печете уште 10-тина минути. Тоа е тоа.

Оваа пита одлично оди со јогурт, сиренце, ајвар или по ваша желба.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!