СОЧЕН КОЛАЧ СО ЈАБОЛКА И ВАНИЛА: Кремаст, богат и толку лесен за подготовка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Задоволство – да ги излижете прстите!

Состојки:

Долниот слој:

 • 125 гр маргарин
 • 150 гр шеќер
 • 1 јајце
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 прашок за пециво
 • 200 -250 гр меко брашно
- Advertisement -

Дел со пудинг:

 • 750 мл млеко
 • 2 пудинга со вкус на ванила
 • 6 лажици шеќер

За посипување:

 • 100 гр маргарин
 • 100 гр шеќер
 • 100 гр брашно

Повеќе:

 • 3 мали или 2 големи јаболка
 • цимет

Подготовка:

Во маргаринот се додава шеќер и се мати со миксер. Додадете јајце и павлака и повторно изматете. Потоа додадете брашно и прашок за пециво и соединете се. Во плех со димензии 23 x 33 cm ставете хартија за печење, а потоа истресете ја целата смеса и лесно распоредете ја со шпатула.

Потоа на оган се ставаат 600 мл млеко да се варат и се меша пудингот и шеќерот во остатокот од млекото. Кога млекото ќе зоврие на оган, сварете го изматениот пудинг и мешајте додека не се згусне.

Вклучете ја рерната да се загрее на 200 степени. Јаболкото излупете го и ситно исечкајте го. Посипете ги јаболката преку тестото за основата во плехот за печење.

Над јаболката посипете цимет и шеќер, по вкус. Сварениот пудинг прелијте го врз јаболката. Посебно изматете го ладниот маргарин, шеќерот и брашното. Масата треба да биде ронлива.

Овие трошки посипете ги врз пудингот, рамномерно распоредете и печете го колачот. Кога ќе го ставите во рерна намалете ја температурата на 180 и печете помеѓу 45 и 50 минути. Испечениот колач оставете го да се излади во тавче, а потоа исечете го и послужете, по желба посипете го со шеќер во прав.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!