СОПАРНИК: Традиционална далматинска пита со блитва!

Вреди да се проба:

Традиционална далматинска пита со блитва!

Состојки:

Кора:

- Advertisement -
  • 250 гр брашно
  • 2 лажици маслиново масло
  • 1 лажичка сол
  • 150 мл вода

Фил:

  • 2 поголеми грста од блитва
  • 2-3 стебленца пролетен кромид
  • 20 мл маслиново масло
  • 1/2 рамна лажичка сол

За обложување:

  • 2 лажици маслиново масло
  • 2 чешниња сецкан лук

Подготовка:

Измијте ја блитвата и оставете ја добро да се исуши. Месете мазно тесто од брашно, сол, вода и маслиново масло – можете да користите и миксер со додатоци за тесто. Поделете го измесеното тесто на два дела и оставете го да одмори 15-20 минути.

Во меѓувреме, исечете ја вената од средина од лисјата на блитвата. Исецкајте го остатокот од лисјата во помали парчиња. Измијте го и исечкајте го младиот кромид – и белиот и зелениот дел. Додадете маслиново масло и сол и добро измешајте со рацете.

Развлечете ја едната половина од тестото во круг со дијаметар од 26 см. Пренесете го така формираниот круг во плех обложен со хартија за печење. Ставете ја блитвата одозгора, оставајќи околу 1 см од работ празен. Изработете го вториот дел од тестото во истиот круг (со дијаметар од 26 см). Ставете го над блитвата и притиснете со рацете, за да го исфрлите воздухот.

Притиснете ги рабовите на тестото, префрлете ги рабовите на долното тесто преку работ на горниот дел, притискајќи со прстите, така што тестото се спојува и се формира декоративен раб. Избодете ја површината со вилушка за да излезе пареа за време на печењето. Печете во загреана рерна на 200 степени околу 35 минути.

За премачкување измешајте маслиново масло со малку сецкан лук. Печената пита премачкајте ја со ова веднаш откако ќе ја извадите од рерна. Оставете малку да се изладат и оставете ги маслото и лукот да се апсорбираат. Сервирајте топло или ладно.

Добар апетит!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!