Солен ролат со афион: Невообичаен рецепт за вкусно мезе!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Украсете ја масата со овој необичен ролат со афион и сирење. Користете афион на малку поинаков начин – во солена верзија.

Состојки:

Кора:

  • 8 белки
  • 1 лажичка сол
  • 5 лажици брашно
  • 2 лажици афион
  • 1/2 вреќа прашок за пециво
- Advertisement -

Фил:

  • 200 гр крем сирење
  • малку шунка или некоја друга салама или виршла
  • краставици

Подготовка:

Ставете сол во белките и изматете ги во цврста пена. Додадете ги другите состојки и лесно промешајте.  Истурете ја масата на хартија за печење (задолжително), во плех со димензии 25 × 38 см и печете на 180 степени Целзиусови само неколку минути додека малку порумени. Внимавајте да не го препечете, треба да остане скоро целосно бел.

Веднаш, додека е се уште жешко, пренесете ја испечената кора заедно со хартијата за печење на кујнска крпа, а потоа извадете ја хартијата од кората.

Изладете ја кората и премачкајте ја со сирењето во кое сте измешале рендана салама. Саламата можете и да ја исечете тенко и да ја распоредите на сирењето, што е можеби повеќе декоративно. Можете исто така да додадете краставици.

Потоа убаво, со помал притисок, завиткајте ја исполнетата кора во ролна.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!