СОЛЕНИ ТОПЧИЊА СО КОМПИРИ И ВАРЕНИ ЈАЈЦА: Толку едноставно што веднаш ќе направите двојна мерка!

Вреди да се проба:

Неверојатно лесен и брз рецепт за мезе кое е одлично за празнична трпеза.

Еве го највкусниот рецепт за солени топчиња од компир. Се прават супер лесни и брзо, може да се послужат веднаш, а тостираниот сусам им дава посебен вкус. Толку се добри што ќе правите двојни мерења. Послужете ги за новогодишните и божиќните празници.

- Advertisement -

Состојки:

  • 3 варени компири
  • 4 варени јајца
  • 1 конзерва туна
  • 50 гр тврдо сирење
  • 1 китка копар
  • 2 лажици соја сос
  • 4 лажици тост сусам

Подготовка:

Во сад измешајте изрендан варен компир, рендани варени јајца, туна, сечкан копар, рендано сирење. Измешајте сè добро, потоа додадете соја сос и повторно измешајте. Извадете ја смесата со лажица и формирајте топчиња. Секое од нив се валка во тост сусам.

Пријатно!

- Advertisement -spot_img

Последни рецепти

- Advertisement -spot_img

Повеќе рецепти

- Advertisement -spot_img
error: Содржината е заклучена!