СОЛЕНИ КРОФНИ СО ФЕТА СИРЕЊЕ: Веднаш ќе направите двојна мерка, бидејќи за еден час ќе исчезнат од трпезата!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Доколку сте љубител на слатките крофни, сигурно ќе ве воодушеви солената варијанта.

Иако крофните најчесто се прават во слатка варијанта, полнети со џем или чоколадо, ќе ве воодушеви и солената варијанта со фета сирење. Солените крофни со сјај на фета сирење одат во комбинација со ајвар и сувомеснати производи. Идеални се за вистински семеен појадок со домашен јогурт или кисело млеко.

Состојки:

 • 1 кг брашно
 • 3 јајца
 • 450 гр фета сирење
 • 200 мл масло
 • 180 мл јогурт
 • 100 мл млеко
 • 100 мл вода
 • 1 кесичка прашок за пециво
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажица сув квасец

Подготовка:

- Advertisement -

Во сад прво измешајте ги течните состојки, јајцата, јогуртот, маслото, млекото и водата, потоа додадете шеќер, сол, прашок за печиво и сирење, па додадете брашно и замесете тесто.

Оставете го настрана да отстои додека тестото не нарасне. На работната површина посипете малку брашно, ставете го тестото и расукајте го со сукало, па со чаша извадете ги круговите.

Во подлабока тава или шерпа сипете масло, а потоа внимателно спуштете го секој круг. Печете ги од двете страни додека убаво не поруменат.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

Домашен леб како од пекара, рецепт од познатиот готвач – крцкав однадвор, внатре мек како душа

Славниот британски пекар и слаткар Пол Холивуд откри рецепт, но и низа совети за најдобар домашен леб, кој е доволно крцкав однадвор, а сепак...

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!