Солени кроасани со јогурт: За секое време од денот!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Меко воздушно тесто. Не бара голема подготовка но вкусот е еден и единствен.

Состојки:

 • 2,5 дл јогурт
 • 3 дл млеко
 • 1 коцка свеж квасец
 • 1 лажица шеќер
 • 1 лажичка сол
 • 2 жолчки
 • 1 дл масло
 • 1 кг меко брашно тип-400
 • 200 гр маргарин
 • 250 гр сирење
 • 30 гр семе од сусам

Подготовка:

Во соодветен сад измешајте ги квасецот, шеќерот и млакото млеко, па оставете ги да отстојат додека не стаса квасецот.

Во голем сад измешајте јогурт и масло, додајте квасец, сол по вкус и полека додавајте брашно, матете цело време. Кога тестото ќе почне да се одделува од вашите раце, извадете го од садот, обликувајте 9 мали кори, покријте ги со крпа и оставете ги да стојат.

- Advertisement -

Откако ќе отстојат, размесете и расукајте ги корите, а потоа со сечење во саканите форми, обликувајте и направете кифлички. Внатре наполнете ги со фил од сирење пред да ја замотате секоја кифличка.

Пред да ги печете, секоја кифличка премачкајте ја со жолчка и на секоја ставете по едно мало парче маргарин за да станат меки при печењето, а потоа посипете со сусам.

Печете ги кифличките на температура од 200 степени околу 25 минути  но проверувајте ги за да не ви изгорат. Готови се кога ќе заруменат.

Добар апетит!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!