СОЛЕНИ КОЦКИ СО СПАНАЌ: Посипани со мешавина од млеко и јајца, па печени во рерна – вкус за 10-ка!

Вреди да се проба:

СЛАТКИ ПЛЕТЕНКИ: Домашни печива кои ќе ве натераат да заборавите на пекарата – се топат во уста!

Симпатична домашна плетенка е идеален начин да го започнете денот. Слатки со чаша јогурт не потсетуваат на грицки во училишниот двор и безгрижно детство. Сега...

Рецепт од ПРОФЕСИОНАЛЕН ГОТВАЧ: Киселете зелка со овие мини трикови и ќе ви трае до лето нема да се расипе!

Ако забележите дека киселењето зелка не ви успева и почнува да оди кон лошо, следете ги овие чекори и ќе ја зачувате секоја главица...

Стар РЕЦЕПТ за „најздрава САЛАТА“: Само така можете да ги зачувате СИТЕ витамини од зеленчукот во туршијата

Ако сте љубител на кисела туршија, задолжително одвојте време да ја направите „најздравата салата на светот“. Ако веќе сте совладале како да киселите зелка, време...

Плескавици од КОМПИРИ ПОЛНЕТИ СО СИРЕЊЕ: Евтино јадење со крцкава и златна кора!

Никогаш побрзо до вкусен оброк. Парчињата од компир полнети со сирење се евтин и едноставен рецепт што можете да ги јадете сами или како прилог...

Солените коцки со спанаќ од се идеални како предјадење, но и како главно јадење.

Солени коцки спанаќ кои можат да бидат идеални како мезе на разни прослави или како главно јадење, доколку ги послужите за вечера.

Состојки:

Прва кора:

 • 2 јајца
 • 100 гр брашно
 • половина кесичка прашок за пециво
 • 50 мл масло
 • 100 мл јогурт
- Advertisement -

Втора кора:

 • 2 јајца
 • 300 гр спанаќ
 • 100 гр брашно
 • 50 мл масло
 • 100 мл јогурт
 • половина кесичка прашок за пециво

Фил 1:

 • 50 гр сирење
 • 2 лажици кисела павлака
 • 1 лажица мајонез
 • 100 гр шунка

Фил 2:

 • 2 јајца
 • 50 гр сирење
 • 2 лажици кисела павлака
 • 50 мл млеко
 • 100 гр печеница

Подготовка:

Прво вклучете ја рерната на 200 C. Изматете две цели јајца, потоа додадете јогурт и продолжете со матењето. Кога ќе добиете компактна смеса, додадете брашно, па измешајте со рачен миксер.

Истурете масло и прашок за пециво, се соединете убаво и истурете во плех обложен со хартија за печење. Печете околу 20-25 минути.

За подготовка на втората кора, повторете ја постапката, освен што во нејзината смеса го додавате спанаќот. Кога корите ќе се испечат во тавата, прво се става белата кора, а преку неа се става сирењето односно фил 1.

Измешајте павлака и мајонез, па со оваа смеса премачкајте го сирењето. Преку неа наредете ја шунката, а потоа ставете ја зелената кора.

Наредете уште еден ред сирење преку кората со спанаќот, а потоа и печеницата. Во еден сад изматете две цели јајца, заедно со павлаката и млекото, сè убаво соединете, па добиената смеса истурете ја во останатите состојки во садот. Вратете ја во рерна и печете уште 10 минути на 200 C. Кога ќе се излади исечете на коцки и послужете.

Пријатно!

- Advertisement -

Последни рецепти

ЈАГОДИ ОД ЦВЕКЛО со фил: Декоративна салата за прослави!

Направете салата јагоди од цвекло со фил. Оваа кулинарска идеја освен што е убава е и доста вкусна. Рецептот вклучува и малку лук, кој може...

ПОСНА САЛАТА СО МАКАРОНИ И ПЕЧУРКИ: Тестенините се натопени во сок од печурки, а печениот сусам им дава посебен вкус!

Посна салата со макарони може да се јаде како оброк или да се служи како мезе за прослава. Доколку смислувате мени за Свети Никола или...

СВЕТИНИКОЛСКИ ГРАВ СО ЗАПРШКА БЕЗ БРАШНО: Се служи во чинија со риба и е превкусен!

Направете го највкусниот грав за Свети Никола. Знаеме како треба да изгледа една маса за славење. Прво доаѓа мезето, главното јадење, а потоа колачите. Наближува...

НАЈУБАВАТА ПОСНА ТОРТА СО ПЛАЗМА, ЧОКОЛАДА И КОКОС: Мали залаци кои први ќе исчезнат од трпезата!

Доколку оваа година го славите Свети Никола, ви предлагаме торта со кокос, чоколадо и плазма. Чоколадото, кокосот и бисквитите се добитна комбинација на состојки при...

ПОХУВАНИ МАСЛИНКИ: Необично посно мезе ќе биде хит на трпезата!

Ви предлагаме да додадете посно мезе што освојува од првиот залак. Невообичаено и интересно мезе е секогаш добар начин да се покажете како одлична домаќинка....
- Advertisement -

Повеќе рецепти

- Advertisement -
error: Содржината е заклучена!